Miért ajánlott rendszeresen szűrővizsgálatokra járni?
- testegyensulyterapia
- 2020. jan. 18.
- 2 perc olvasás

„Hogy értsd, egy pohár víz mit ér, ahhoz hőség kell, ahhoz sivatag kell.” Zorán
Ahhoz pedig, hogy értsd az egészséged mit jelent, egy betegség kell. Minden évben van egy valaki az ismerősi körömben, akinél mondhatjuk azt, „majdnem rossz vége lett”. És eddig mindegyiküknél kiderült, hogy az elhanyagolt szűrővizsgálatok, vagy az egészségük okozta a bajt. Mert akármennyire is közhelyes, az „ez csak másokkal történhet meg, velem nem” hozzáállás igen erősen él a fejekben. Sajnos. Pedig senki sem Terminátor. Senki nem halhatatlan.
A rendszeres szűrővizsgálatok segítenek abban, hogy súlyos betegségeket is időben kapjanak el. Ha pedig ez sikerül, a kezelés is könnyebb, egyszerűbb, és persze a gyógyulásra is nagyobb az esély. De ne szaladjunk ennyire el. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy az sem mindegy, hogy a földi létünk 70-80 vagy még több évét milyen életminőségben éljük le, nem igaz? Jó egészségben, vagy betegségben.
De hogy a címben feltett kérdésre is válaszoljak, azért kellenek a szűrővizsgálatok, mert sok betegség tünetmentes. Sokáig. Nagyon sokáig. De attól még ott van. Csak épp nem tudunk róla.
Amikor elkezdtem utána nézni mik az ajánlott szűrővizsgálatok és milyen gyakorisággal végzendők, egészen eltérő dolgokat találtam. Sok cikket persze egy diagnosztikai cég írt, ők a maximumra törekednek ugye. 🙂 De találtam egy államilag ajánlottat is. Hát ott meg mondhatni a minimál szint van. Szóval az igazság valahol a kettő közt keresendő. Általánosságban elmondható, hogy 1-2 évente érdemes csináltatni egy nagy labort, egy hasi UH-t, tüdőszűrést, fogászati és bőrgyógyászati vizsgálatot, hölgyeknek mell és méhnyak rákszűrést, uraknak prosztata rákszűrést. Bizonyos kor felett pedig a hallás-, látás-, és kardiológiai vizsgálat, és csontritkulás szűrés is javasolt. Végezetül egy megdöbbentő mondat, amit az ÁNTSZ oldalán találtam fent: „A magyar népesség egészségi állapota katasztrofálisan rossz. A halálozás mértékét mutató számok olyan magasak, hogy Magyarország világviszonylatban „dobogós helyen” áll.”
Legyen ez az idei céljaid egyike! Kezdd te is az egészségeddel az újévet!
Photo by Emma Simpson on Unsplash
Comments